Plecy

Regulamin odbywania praktyk zawodowych przez uczniów Technikum w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim

(wprowadzony Zarządzeniem Dyrektora nr 10/2024 z dnia 27.08.2024 r.)

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 750)
  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. 2024 r. poz. 737)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2019 r. poz. 391 ze zm.)
  1. Praktyki zawodowe są realizowane przez uczniów technikum w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.
  2. Praktyki zawodowe uczniowie odbywają w klasie trzeciej i klasie czwartej w wymiarze po 140 godzin.
  3. Praktyki zawodowe są organizowane przez szkołę i odbywają się na podstawie umowy zawieranej pomiędzy dyrektorem szkoły a podmiotem przyjmującym uczniów na praktykę. Uczniowie sami nie mogą zawierać umowy o praktykę pod rygorem jej nieważności. Wzór umowy o praktyczną naukę zawodu w formie praktyk zawodowych stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu. W umowie określony jest zakres obowiązków obu stron – szkoły i podmiotu przyjmującego uczniów na praktyczną naukę zawodu. Umowa zawierana jest na czas określony zgodnie z terminem odbywania praktyki. Do umowy dołączany jest program praktyki zawodowej.
  4. Praktyka zawodowa może być organizowana u pracodawców będących i niebędących rzemieślnikami lub w innych podmiotach i instytucjach odpowiednich dla kierunku kształcenia uczniów. Wykaz zakładów pracy i innych miejsc odbywania praktyki znajduje się na stronie internetowej szkoły (zakładka Strefa Ucznia / Praktyki zawodowe Technikum).
  5. W uzasadnionych przypadkach, np. w celu nawiązania współpracy z nowymi podmiotami, uczniowie mogą zaproponować miejsce odbywania praktyki zawodowej. W takim przypadku uczniowie powinni dostarczyć do szkoły pisemną deklarację podmiotu dotyczącą przyjęcia na praktykę zawodową. Formularz deklaracji, według wzoru przedstawionego w załączniku nr 2, uczniowie mogą otrzymać od kierownika szkolenia praktycznego w gabinecie nr 14 lub mogą pobrać ze strony internetowej szkoły (zakładka Strefa Ucznia / Praktyki zawodowe Technikum).
  6. Ostateczną decyzję dotyczącą miejsca realizacji praktyki zawodowej przez uczniów podejmuje szkoła. Nie wskazane jest odbywanie praktyki u pracodawcy będącego członkiem rodziny ucznia.
  7. Praktyki zawodowe uczniów mogą być organizowane w czasie całego roku szkolnego, w tym również w okresie ferii letnich. W przypadku zaplanowania przez szkołę praktyk zawodowych w okresie ferii letnich odpowiedniemu skróceniu ulega czas trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów odbywających te praktyki.
  8. Jeśli nie zachodzi inna potrzeba praktyki zawodowe są realizowane w dwóch terminach. Wszyscy uczniowie klas czwartych technikum odbywają jednocześnie praktyki w pierwszym półroczu roku szkolnego, natomiast wszyscy uczniowie klas trzecich technikum – w drugim półroczu. Harmonogram praktyk zawodowych jest udostępniany na początku każdego roku szkolnego za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub strony internetowej szkoły (zakładka Strefa Ucznia / Praktyki zawodowe Technikum). W przypadkach losowych jeśli uczeń nie odbędzie praktyki w czasie trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w terminie określonym w harmonogramie, na uzasadniony wniosek i po uzyskaniu zgody rady pedagogicznej może odbyć praktykę w okresie ferii letnich.
  9. Wiedza i umiejętności oraz kompetencje personalne i społeczne nabywane przez uczniów na praktykach zawodowych są określone w programie nauczania danego zawodu.
  10. Praktyki odbywają się w dni robocze (od poniedziałku do piątku) i trwają cztery tygodnie. W zależności od potrzeb organizacyjnych podmiotu przyjmującego uczniów na praktykę możliwe jest prowadzenie praktycznej nauki zawodu w systemie zmianowym, z tym że w przypadku uczniów w wieku poniżej 18 lat nie możliwe jest jej prowadzenie w porze nocnej.
  11. Praktyki zawodowe są nieodpłatne. Podmiot przyjmujący na praktykę nie ma obowiązku wypłacenia uczniom wynagrodzenia za okres praktyki.
  12. W czasie trwania praktyki zawodowej uczniowie muszą być ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW).
  13. Uczniowie realizują praktykę zawodową pod nadzorem opiekuna praktyki zawodowej wyznaczonego przez podmiot przyjmujący i zaakceptowanego przez szkołę. Opiekun praktyki zawodowej nie musi posiadać przygotowania pedagogicznego, ale powinien posiadać kwalifikacje niezbędne do przeprowadzenia oceniania praktykantów.
  14. Podczas praktyki uczniowie uczestniczą w pracach objętych programem praktyki zawodowej przewidzianym do realizacji w danej klasie.
  15. Podczas praktyki uczniowie są zobowiązani do przestrzegania regulaminów i zasad obowiązujących w miejscu realizacji praktyki oraz w przypadku wystąpienia nieprawidłowych zachowań podlegają również odpowiedzialności w sposób określony w Statucie szkoły.
  16. Uczniowie są zobowiązani do dokumentowania przebiegu praktyki w Karcie Realizacji Praktyki Zawodowej stanowiącej załącznik nr 3. Formularz Karty uczniowie otrzymują nieodpłatnie w szkole przed rozpoczęciem praktyki od kierownika szkolenia praktycznego lub wychowawcy klasy. Można również pobrać formularz Karty ze strony internetowej szkoły (zakładka Strefa Ucznia / Praktyki zawodowe Technikum). W Karcie opiekun praktyki zawodowej jest zobowiązany do wystawienia uczniom oceny za okres praktyki. Dokonując oceny opiekun praktyki powinien uwzględnić przygotowanie merytoryczne praktykantów, zaangażowanie, samodzielność podczas realizacji przydzielonych zadań, jakość wykonanej pracy oraz sposób dokumentowania praktyki zawodowej. Opiekun praktyki może również zamieścić w Karcie pozytywne lub negatywne uwagi dotyczące realizacji praktyki przez uczniów.
  17. Prawidłowo wypełnioną Kartę Realizacji Praktyki Zawodowej uczniowie są zobowiązani dostarczyć do szkoły w ciągu tygodnia od zakończenia praktyki. Kartę należy przekazać bezpośrednio kierownikowi szkolenia praktycznego (gabinet nr 14).
  18. Na podstawie otrzymanych Kart Realizacji Praktyki Zawodowej kierownik szkolenia praktycznego sporządza wykazy/zestawienia zawierające informację o uzyskanych ocenach i miejscu realizacji praktyki, które przekazuje wychowawcom klas w celu uzupełnienia dokumentacji szkolnej i przeprowadzenia klasyfikacji rocznej.
  19. W przypadku nie odbycia praktyki w terminie wyznaczonym przez szkołę w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny za praktykę zawodową są zamieszczane wpisy „nieklasyfikowany” lub „nieklasyfikowana”
  20. Karty Realizacji Praktyki Zawodowej są archiwizowane na zasadach określonych w szkolnej instrukcji kancelaryjnej.


Załącznik nr 1. Wzór umowy o praktyczną naukę zawodu w formie praktyk zawodowych  

UMOWA O PRAKTYCZNĄ NAUKĘ ZAWODU

zawarta w ……………………………………………..w dniu …………………………………. ,  pomiędzy:

                             ( nazwa miejscowości)

Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim, ul. Gen. K. Sosnkowskiego 43, 05-300 Mińsk Mazowiecki, reprezentowanym przez Dyrektora Agnieszkę Paję, zwanym dalej Kierującym,

a

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

(nazwa i adres zakładu pracy / podmiotu przyjmującego)

reprezentowanym przez …………………………………………………………………………………………………………….,

                                                                         (imię i nazwisko przedstawiciela zakładu pracy / podmiotu przyjmującego)

zwanym dalej Przyjmującym, o następującej treści:

I

Przyjmujący zobowiązuje się przyjąć następujących uczniów technikum:

  1. ……………………………….
  2. ………………………………..

skierowanych przez Kierującego w celu odbycia praktyki zawodowej w zawodzie technik ………………………………………………………………………………..

II

Strony zawierają umowę na czas określony. Rozpoczęcie praktyki zawodowej nastąpi w dniu ……………………….. 20…. roku, a jej zakończenie w dniu  …………………….. 20… roku.

III

Praktyka zawodowa uczniów, o których mowa w pkt. I będzie realizowana w ………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 

(miejsce odbywania praktyki zawodowej)

pod nadzorem wyznaczonego pracownika jako opiekuna praktykantów ………………………………………… 

                                                                                                                          (imię i nazwisko osoby uprawnionej)

telefon kontaktowy ……………………………………………. .

IV

Kierujący wyznacza do współpracy z Przyjmującym Tomasza Derlatkę – kierownika szkolenia praktycznego,  telefon kontaktowy 25 759 34 77.

V

Zakres wiadomości, umiejętności i kompetencji uzyskiwanych przez uczniów odbywających praktykę zawodową określa program praktyki zawodowej, stanowiący załącznik do niniejszej umowy.

VI

Kierujący jest zobowiązany:

  • nadzorować realizację programu praktyki,
  • zapewnić we współpracy z Przyjmującym opiekę wychowawczą nad uczniami,
  • zapewnić ubezpieczenie uczniów od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • zapewnić wymagane badania lekarskie skierowanym uczniom,
  • informować Przyjmującego o wszelkich działaniach mających wpływ na przebieg praktyki,
  • ustalić termin i czas trwania praktyki zawodowej.

VII

Przyjmujący jest zobowiązany:

  • zapoznać uczniów z organizacją pracy i obowiązującymi regulaminami,
  • zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki podczas odbywania praktyki zawodowej,
  • umożliwić osobom uprawnionym sprawowanie nadzoru pedagogicznego nad przebiegiem praktyki,
  • zapewnić opiekuna praktyki zawodowej posiadającego wymagane kwalifikacje zawodowe,
  • zapewnić uczniom uczestniczenie w pracach objętych programem praktyki,
  • zapewnić warunki materialne niezbędne do realizacji praktycznej nauki zawodu: urządzenia, sprzęt, dokumentację techniczną, a także odzież ochronną, dostęp do urządzeń higieniczno-sanitarnych oraz pomieszczeń socjalnych,
  • nadzorować prowadzenie przez uczniów karty realizacji praktyki zawodowej,
  • sprawdzać i odnotować frekwencję uczniów,
  • wystawić uczniom oceny za odbytą praktykę,
  • współpracować ze szkołą, w tym informować szkołę o nieobecnościach i naruszaniu przez ucznia regulaminu pracy,
  • sporządzić dokumentację powypadkową w razie wystąpienia wypadku podczas praktyki.

VIII

Praktyki zawodowe są nieodpłatne dla obu stron niniejszej umowy.

IX

Umowa może być rozwiązana przez każdą ze stron, z powodu nie wywiązywania się z obowiązków przez drugą stronę. Rozwiązanie umowy wymaga formy pisemnej. Wszelkie zmiany umowy wymagają również formy pisemnej i podpisu obu stron, pod rygorem nieważności.

X

W sprawach nieuregulowanych w umowie stosuje się obowiązujące przepisy prawa, w tym rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. 2019, poz. 391).

XI

Zasady przetwarzania danych osobowych:

  1. Podstawą przetwarzania przez Przyjmującego danych osobowych uzyskanych od Kierującego jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. (RODO). Kierujący zobowiązany jest spełnić obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 i 14 RODO wobec wszystkich osób, których dane będą przekazywane Przyjmującemu w związku z realizacją niniejszej Umowy.
  2. Przetwarzanie danych będzie polegało na zbieraniu i przechowywaniu danych osobowych do czasu zakończenia ustalonego okresu przechowywania dokumentów przez Przyjmującego.
  3. Przyjmujący zobowiązuje się przetwarzać dane zgodnie z art. 28 ust. 3 pkt a) – h) oraz ust. 4 RODO.

XII

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

XIII

Z uwagi na konieczność odnotowania przez szkołę w Systemie Informacji Oświatowej miejsca odbywania przez uczniów praktycznej nauki zawodu, Kierujący prosi o wskazanie rodzaju zakładu:                         pracodawca – rzemieślnik                           pracodawca – niebędący rzemieślnikiem

   ……………………………………….…..                                                                             .…..……………………………………

   pieczątka i podpis przedstawiciela Kierującego                                           pieczątka i podpis przedstawiciela Przyjmującego

   ……………………….…..                                                                                                        ……………………..………

   pieczątka firmowa Kierującego                                                                                  pieczątka firmowa Przyjmującego


Załącznik nr 2. Wzór deklaracji podmiotu dotyczącej przyjęcia ucznia na praktykę zawodową

…………………………………

 miejscowość, data

…………………………………….

pieczęć zakładu pracy lub innego podmiotu    

DEKLARACJA PRZYJĘCIA NA PRAKTYKĘ ZAWODOWĄ

Niniejszym deklaruję przyjęcie

………………………………………………………………………….

imię i nazwisko ucznia

ucznia Technikum w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim ( ul. Gen. K. Sosnkowskiego 43, 05-300 Mińsk Mazowiecki), na praktykę zawodową w zawodzie …………………………………………………………………………

w terminie od ………………………………… do …………………………….. .

.…..……………………………………………………………

podpis i pieczątka przedstawiciela zakładu pracy lub innego podmiotu

 

Załącznik nr 3. Wzór Karty Realizacji Praktyki Zawodowej

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim

telefon: 25 759 34 77              e-mail: sekretariat@mechanikszkola.com.pl

…………………………………………….

    Pieczątka szkoły

 KARTA REALIZACJI PRAKTYKI ZAWODOWEJ

Imię i nazwisko ucznia: ………………………………………………………..……..………………….

Klasa: ……………………………..                                          Rok szkolny: …………………..………

Zawód: ……………………………………………………………………………………………………

Miejsce odbywania praktyki zawodowej (nazwa i adres podmiotu przyjmującego na praktykę):

………………………………………………………………………………………….…….………..…………………………………………………………………………….…………………………………

Imię i nazwisko opiekuna praktyki zawodowej: ….………………………………………………………

Termin realizacji praktyki zawodowej: od ……………………………    do ………………..………….

Tematy realizowanych zadań (wypełnia uczeń):

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Charakterystyka wykonywanych zadań (wypełnia uczeń):

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Uwagi dotyczące realizacji praktyki zawodowej (wypełnia opiekun praktyki zawodowej):

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ocena za praktykę:

(ocenę wystawia opiekun praktyki zawodowej wg następującej skali: niedostateczny, dopuszczający, dostateczny, dobry, bardzo dobry, celujący)  

………………………………………………..…………………………………………………………

Data: ………………………….       Podpis opiekuna praktyki: ………………………..……….……..

……………….…………………………………

Pieczątka podmiotu przyjmującego na praktykę