Marsz Pamięci – 63 Dni Chwały
3 października 2016 r. nie był dniem zwyczajnym dla młodzieży naszej szkoły. Choć z pozoru taki sam jak każdy inny, lecz jak za słowami piosenki „Nie złamie wolnych żadna klęska, Nie strwoży śmiałych żaden trud” uczniowie i nauczyciele nie bacząc na strugi deszczu złożyli hołd poległym powiatu mińskiego za naszą Ojczyznę.
O godz. 9.30 uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy zgromadzili się przy „Kamieniu Pamięci” znajdującym się na terenie naszego Zespołu w celu oddania czci patronom szkoły Powstańcom Warszawy. 72 lata temu upadło powstanie przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Zorganizowane było przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.
O tych wydarzeniach przypomnieli uczniowie kl. 3 Tme pod opieką wychowawczyni pani A. Dąbrowskiej i wicedyrektora J. Gańko. Z zadumą i wzruszeniem zgromadzeni odsłuchali z archiwalnych nagrań hymnu szkoły i wspomnień harcerza, członka Szarych Szeregów i batalionu “Zośka”, wielkiego przyjaciela szkoły Stanisława Sieradzkiego ps. Świst.
Po apelu młodzież pod opieką nauczycieli i członków Ochotniczej Straży Pożarnej udali się na „Marsz Pamięci – 63 Dni Chwały” upamiętniający nie tylko powstańców warszawy ale również wszystkie ofiary II wojny światowej naszego powiatu. Marsz na ulice miasta wyruszył spod „Kamienia Pamięci”. Na trasie marszu uczniowie, nauczyciele złożyli kwiaty i zapalili znicze, zatrzymując się między innymi przy tablicy poświęconej pamięci żołnierzy AK Obwodu „Mewa”, którzy zostali aresztowani lub polegli w obrębie dworca kolejowego w latach 1942 -1943, tablicy poświęconej pamięci członków rodziny Sażyńskich, pomniku Konstytucji 3 maja, pomniku poświęconego pamięci nauczycieli poległych za ojczyznę oraz organizatorów i uczniów tajnego nauczania w latach 1939 – 1945 na terenie powiatu mińskiego, Katastrofy Smoleńskiej. W marszu uczestniczyli również uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Ładzyniu pod opieką Pani Urszuli Młoduchowskiej oraz Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński.
Lekcja historii nie wydała się sroga mimo, iż na uczestnikach nie pozostawiła przysłowiowej „suchej nitki”. Młodzież z entuzjazmem przyjęła ten pomysł i tuż po marszu przy gorącej herbacie i ciastkach zaczęła snuć plany na rok następny.
{webgallery}
{/webgallery}