Wrześniowa wizyta.
Od niedzielnego wieczoru gościmy po raz kolejny grupę uczniów i nauczycieli z placówki szkolenia zawodowego “Eike von Repgow” z Magdeburga. Pobyt jest finansowany przez organizację Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży w ramach projektu edukacyjnego „Kamień Pamięci” poświęconego ofiarom nazizmu.
W poniedziałek – 20 września goście z Niemiec zostali przywitani przez Dyrektora szkoły Tomasza Płochockiego. Plan tego dnia zakładał zapomnie się z bazą dydaktyczną „Mechanika”, oraz poznanie się uczestników projektu z obu krajów. Po południu grupa z Magdeburga zwiedziła nasze miasto.
W kolejnym dniu wizyty udaliśmy się na malowniczy wschód Polski. Zwiedziliśmy najstarsza część Lublina – Stare Miasto a po obiedzie udaliśmy się do niemieckiego obozu zagłady w Majdanku. Zapalenie symbolicznego znicza, minuta ciszy w hołdzie pomordowanym więźniom było sygnałem do powrotu.
21 września młodzież po śniadaniu odwiedziła Muzeum 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim. Następnie kontynuowała prace nad projektem poświęconym ofiarom nazizmu. Po zakończeniu zajęć nad projektem, obiedzie przyszedł czas na relaks i wspólną rywalizację na łonie natury.
W czwartek goście z Niemiec zostali zaproszeni do zwiedzania Warszawy. Grupa projektowa zwiedziła Pawiak – największe niemieckie więzienie polityczne na terytorium okupowanej Polski w czasie II wojny światowej, Muzeum Historii Żydów Polskich, Pałac Kultury i Nauki, budynek Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stare Miasto w Warszawie.
W ostatnim dniu wymiany 23 września, młodzież polsko niemiecka zaprezentowała swoje prace projektowe. Wśród zaproszonych gości była również Pani Urszula Soroka Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty i Promocji Powiatu Mińskiego. Wspólny obiad i wieczorne spotkanie przy grillu zakończyło kolejną edycję projektu w ramach organizacji Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży. Grupę młodzieży i opiekunów z Magdeburga pożegnaliśmy 24 września.
{webgallery}
{/webgallery}