Byliśmy na sympozjum – Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów
23 maja 2014 roku odbyło się VII Sympozjum pt. „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”, które było poświęcone historii rozwoju konstrukcji pojazdów, przybliżeniu techniki rekonstrukcji i konserwacji obiektów mających znaczenie historyczne. Jest znakomitą okazją do spotkania specjalistów, sympatyków starej motoryzacji oraz osób zainteresowanych osiągnięciami dawnej myśli inżynierskiej.
Tradycyjną częścią Sympozjum jest wystawa i prezentacja pojazdów historycznych. W tym roku tematem przewodnim były „Polskie Konstrukcje Motoryzacyjne w latach 1922-1939”. Uprzywilejowane miejsce rezerwujemy ponadto obiektom związanym z walkami Żołnierza Polskiego w 1939 r. Zaciekawieni taką tematyką, która zresztą jest pokrewna z zadaniami naszej szkoły, pojechaliśmy. Impreza odbywała się na Wydziale SIMR Politechniki Warszawskiej i tradycyjnie organizowane było przez Instytut Pojazdów PW. Sympozjum rozpoczęła sesja plenarna (godz.10), podczas której wygłoszone zostały zaproszone referaty.
{webgallery}
{/webgallery}
Ta część była bardzo ciekawa i bogata w informacje. Zaprezentowane zostały m.in. losy i odbudowa czołgu Renault, ostatniej Polskiej tankietki. Po niej nastąpiła część plakatowa, na której uczestnicy sympozjum zaprezentowali swoje osiągnięcia związane z historią pojazdów oraz wiedzę dotyczącą rekonstrukcji i konserwacji. Można było także obejrzeć polski skaner 3D używany do skanowania elementów lub całych zabytkowych pojazdów.
Sympozjum zakończyła część ekspozycyjna (od godz. 13:30) na parkingu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej (ul. Narbutta 84, Warszawa), gdzie były prezentowane pojazdy historyczne. W międzyczasie można było skosztować prawdziwej wojskowej grochówki serwowanej przez wojskowego kucharza strojem nawiązującego do lat 20.
{webgallery}
{/webgallery}